Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Sosyal güvenlik reformundan önce sigortalı olmanın avantajları

Reformdan önce sigortalı olmanın avantajları
reformu ile emeklilik yaşı, ve birçok konuda değişiklik yapılıyor.
reformunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların emekliliğinde; İlk defa 08.09.1999 tarihi ile reformunun yürürlük tarihleri arasında çalışmaya başlayan SSK sigortalılarına aşağıdaki şartlarla bağlanacaktır:
a) Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün,
b) Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün, emeklilik primi ödemiş olmaları şartı ile emekli aylığına hak kazanacaklardır.
Yani reformun yürürlük tarihinden önce işe girmiş olanlar için halen geçerli olan emeklilik yaşları ve şartlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.
Halen hem memurlar, hem Bağ-Kur’lular hem de SSK’lılar için kadınlarda 58 ve erkeklerde de 60 yaş sınırı 1999’dan beri uygulanıyor.
Ayrıca, yaşlılıktan emeklilik de sistemin sigortası işlevini görüyor. Kadınlarda 58 ve erkeklerde de 60 yaşına gelmesine rağmen yeterli olmayanlar da 5400 günle emekli olabiliyor.
İlk defa reformun yürürlük tarihinden sonra sigortalı olacak erkekler için emeklilik yaşı 2036 yılına kadar 60, 2036 yılından itibaren ise kademeli olarak artacak ve 2044 yılında 65’e ulaşacak. Halen emeklilik için gereken 7000 gün sayısı, emek platformuyla yapılan görüşmelere göre reformdan sonra işe girenler için 7200 olarak uygulanacak.
Dolayısıyla, reformdan önce sigortalı olanlar hem emeklilik yaşı hem de açısından avantajlı olacak.

Önceki sigortalılar emekli olunca da çalışabilecek
Yani reformdan önce işe girenlerin destek primi ödeyerek çalışma hakları var. Ancak ilk defa reformundan sonra sigortalı olanlardan (4/b Bağ-Kur sigortalıları hariç) ilerde emekli olduklarında destek primi ödeyerek çalışamayacaklar.
Aylık bağlama oranı
Halen sigortalı olan ve şu anda 10 yıl prim ödeme gün sayısını doldurmamış olan sigortalıların aylık bağlama oranları için aylık bağlama oranının yüzde 3, 10 yıldan sonraki süreçte ise yüzde 2 olarak uygulanması öngörülüyor.
Reformdan sonra ilk defa sigortalı olanların aylık bağlama oranı ise yüzde 2 olarak uygulanacak. Yani reformdan önce sigortalı olanların aylık bağlama oranları daha yüksek olacak.

18 yaşından küçükler de çalışabilir mi?
4857 Sayılı İş Kanunu’nda, çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı düzenlenmiştir. Buna göre; on beş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaklanmıştır. Ancak, on dört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabileceklerdir.

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net