Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

6111 sayılı yasa kapsamındaki vergi borçlarına internetten başvuru yapılabiliyor

Gelirler İdaresi Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre 6111 sayılı kanunun 2 maddesi kapsamındaki kesinleşmiş vergi borçlarının yapılandırılması için internetten başvuru yapılabilecek.

Daha önce kapsamındaki SGK’nın 4a, 4c borçları ve motorlu taşıtlar vergisi borçları için sağlanan imkan, şimdi de vergi borçları yapılandırması için sağlandı. İnternet ortamında yapılan başvurular işlem yoğunluğu ve bürokrasi nedeniyle aksayan yapılandırma işleminin daha hızlı ve zahmetsiz sonuç alınmasını sağlayacak.

Özellikle İstanbul gibi büyük metropollerin olduğu bölgelerde; trafik, dosya başına düşen memur, işlem yoğunluğu nedeni ile veri tabanına yüklenmelerden oluşan bilgi sistemi aksaklıkları, başvurulardaki yetki kargaşası  ve buna benzer birçok etken, yapılandırma başvurularını işkence haline getirip büyük zaman kaybına neden oluyordu. Gelirler İdaresi Başkanlığının başlattığı uygulama ile mükellefler için bu yönde büyük rahatlık sağlanmış oldu.

Mükellefler başvurularını https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC veya http://www.gib.gov.tr/ adresinden yapabilecekler.

Başvurular, daha önceden alınan veya yeni alınabilecek vergi dairesi kullanıcı kodu ile, TC kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri ile, motorlu taşıt vergileri için plaka ve tescil tarihi bilgileri ile yapılabilecek.

Yapılandırılacak borcun davalık olması durumunda vergi idaresine davadan vazgeçildiğine dair yazı verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle davalık olan borçların yapılandırması bağlı bulunulan vergi dairelerine yapılmaktadır.

Mükellefler, taksitlendirmeye ilişkin tablolarını vergi dairesinden elden alabilecekleri gibi, isterlerse posta yada e-posta aracılığı ile de alabilecekler. Ayrıca başvuru yapılan alandan da yapılandırmaya ilişkin taksitlendirme tablosu görülebilecek.

Borç yapılandırmasının internet ortamında yapılabileceğine dair Gelirler İdaresi Başkanlığı açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz. http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1216&uid=1769

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net