Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Ankara ticaret odasının enflasyon araştırması

TÜİK enflasyon rakamını yüzde 9.3 olarak açıklarken vatandaşın en çok kullandığı 100 kalem mal ve hizmetten 77’sinin fiyatlarında son bir yılda yüzde 261’e varan oranlarda artış oldu

– ANKARA TİCARET ODASI BAŞKANI SİNAN AYGÜN, “RESMİ ENFLASYON 9.3, GERÇEK ENFLASYON ISE 49.3… TÜİK KÜSURATI TUTTURDU AMA ASIL RAKAMI BİLEMEDİ. BİRİ BİZİ KANDIRIYOR” DEDİ.

– TÜİK’İN RAKAMLARININ GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SÖYLEYEN AYGÜN, “HALKIMIZ RESMEN KANDIRILIYOR. TÜİK BU HESABI NASIL YAPIYOR, BİRİ BİZE ANLATSIN. HALK TÜİK’İN RAKAMLARINA İNANMIYOR, ÇÜNKÜ GERÇEK ENFLASYONU BİLİYOR” DİYE KONUŞTU.

– ATO’NUN HALKIN EN ÇOK TÜKETTİĞİ 100 KALEM MAL VE HİZMET FİYATLARINI DERLEYEREK YAPTIĞI ARAŞTIRMAYA GÖRE, BİR YILDA YÜZDE 261 ARTIŞLA KIRMIZI MERCİMEK ZAM ŞAMPİYONU OLDU.

– BİR YILDA KEREVİZE YÜZDE 257, LİMONA YÜZDE 180, DOLMALIK BİBERE YÜZDE 147, PİRİNCE YÜZDE 141, MAKARNAYA YÜZDE 135, AYÇİÇEK YAĞINA YÜZDE 130, DOMATESE YÜZDE 115, SALÇAYA YÜZDE 35 ZAM GELDİ.

TÜİK enflasyon rakamını yüzde 9.3 olarak açıklarken vatandaşın en çok tükettiği 100 kalem mal ve hizmetten 77’sinin fiyatlarında son bir yılda yüzde 261’e varan oranlarda artış yaşandı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, “Resmi enflasyon 9.3, gerçek enflasyon ise 49.3… TÜİK küsuratı tutturdu ama asıl rakamı bilemedi. Biri sizi kandırıyor” dedi.

ATO’nun halkın günlük yaşamda en çok kullandığı 100 mal ve hizmetin fiyatlarını baz alarak yaptığı araştırmaya göre, resmi enflasyon rakamları ile piyasadaki gerçek enflasyon arasında “uçurum” var.

Çoğunluğunu gıda maddelerinin oluşturduğu 100 mal ve hizmetten 77’sinin fiyatları bir yılda yüzde 11 ila yüzde 261 oranında arttı. 16 mal ve hizmetin fiyatı düşerken, 7 mal ve hizmetin fiyatı değişmedi.

– ZAM ŞAMPİYONU KIRMIZI MERCİMEK –

Dar gelirli vatandaşın bütçesini en çok gıda maddelerine gelen zamlar sarsıyor. 100 kalem mal ve hizmet içinde fiyatı en çok artan yüzde 261 ile kırmızı mercimek olurken, kerevize yüzde 257, can eriğine yüzde 250, limona yüzde 180, ayvaya yüzde 150 oranında zam geldi.

Mayıs 2007-Mayıs 2008 dönemindeki fiyat artışlarının esas alındığı araştırmaya göre, dolmalık biber yüzde 147, pirinç yüzde 141, dökme makarna yüzde 135 oranında zamlandı.

– AYÇİÇEK YAĞINA YÜZDE 130 ZAM –

Yemek yapımında en çok kullanılan sıvı yağ, margarin, salça ve tuz fiyatlarında da resmi enflasyon rakamlarının kat kat üzerinde artış gerçekleşti.

Ayçiçek yağına bir yılda yüzde 130, mısır özü yağına yüzde 120, margarin ve tuza yüzde 95, salçaya yüzde 35 zam geldi.

Özellikle yaz aylarında tüketimi artan domates de bir yılda yüzde 115 zamlandı. Aynı dönemde pilavlık bulgurun fiyatı yüzde 113 oranında arttı.

Yeşil mercimek, ıspanak, pırasa ve turp ise yüzde 100 oranında zamlandı. Yoksulun protein ihtiyacını karşımak için et yerine yediği kuru fasulyeye yüzde 97, kabağa yüzde 88, aşurelik buğdaya yüzde 84, beyaz lahanaya yüzde 71, barbunya ve beyaz peynire yüzde 70, elma ve taze fasulyeye yüzde 67, una yüzde 59, siyah zeytine yüzde 55, bala yüzde 54, şehriyeye yüzde 52, nohut, tulum peyniri, kaşar peyniri, çilek, patates, pazı ve koyun etine yüzde 50 oranında zam geldi.

Kuru soğan yüzde 44, semizotu yüzde 43, kivi ve marul yüzde 34, kırmızı lahana ve maydonoz yüzde 31, pirinç unu yüzde 30, tavuk yüzde 27, yeşil soğan yüzde 26, yoğurt, pekmez ve tahin helvası yüzde 25, karnabahar yüzde 22, yer fıstığı ve salatalık yüzde 20, süt yüzde 19, sarımsak yüzde 16, hazır çorba yüzde 15, çay yüzde 11 oranında zamlandı.

– ULAŞIMA YÜZDE 13 İLA YÜZDE 20 ZAM GELDİ –

Vatandaşın bütçesi içinde önemli bir kalem olan ulaştırma ücretlerine de Mayıs 2007-Mayıs 2008 döneminde enflasyonun üzerinde zam geldi.

Öğrenim çağında çocuğu bulanan ailelerin bütçesine ek yük getiren “servis ücretleri” bir yılda yüzde 20 zam geldi. “Dolmuş ücretleri” de servis ücretleri gibi yüzde 20 oranında zamlandı. Belediye otobüsü ücretleri bir yılda yüzde 13, taksi ücretleri yüzde 16 oranında artış gösterdi.

– SAĞLIK HARCAMALARI DA ARTTI –

Muayene, ameliyat, doğum ve hastane yatak ücretleri ile ilaç fiyatlarına gelen enflasyonun üzerindeki zamlar vatandaşın sağlık harcamalarını artırdı.

İlaç fiyatlarına bir yılda yüzde 80 oranında zam geldi. Hastane yatak ücreti yüzde 70, doğum ücreti yüzde 62, sağlık araç gereçlerinin fiyatı yüzde 28, ameliyat ücreti yüzde 25, doktor muayene ücreti yüzde 12 oranında artış gösterdi.

Gıda dışındaki mal ve hizmet fiyatlarında da enflasyonu kat kat aşan artışlar yaşandı. Bilgisayar ekipmanlarına yüzde 100, tarımsal girdiler içinde en önemli kalemlerden biri olan gübreye (amonyum nitrat) yüzde 76, mazota yüzde 30, elektriğe yüzde 27, LPG’ye yüzde 25, kömüre yüzde 18, suya yüzde 12, resmi harçlara yüzde 11 zam geldi.

– FİYATI DÜŞENLER –

Vatandaşların en temel ihtiyaç maddelerine yüzde 261’e varan oranlarda zam gelirken bazı mal ve hizletlerin fiyatı ise geçen seneye göre düşüş gösterdi.

Örneğin ücretleri yüzde 0.8, tuvalet kağıdı ve çift kişilik yatak yüzde 1.3, müzik seti ve deodorant yüzde 2, klima yüzde 2.3, epilasyon aleti yüzde 2.5, cilt ve vücut ürünleri yüzde 2.8, bebek bezi yüzde 3, çamaşır makinası yüzde 3, kazak yüzde 5, televizyon yüzde 10, araba kiralama ücreti yüzde 14, gazete fiyatı yüzde 33 ucuzladı.

Film tab etme ücreti, at yarışı ve sayısal loto ücreti, mektup gönderme ücreti, perdelik kumaş, yünlü kumaş ve eşofman fiyatı ise değişmedi.

– ATO BAŞKANI AYGÜN –

TÜİK’in rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Aygün, “Halkımız resmen kandırılıyor. TÜİK bu hesabı nasıl yapıyor, bizi bize anlatsın. Halk TÜİK’in rakamlarına inanmıyor çünkü gerçek enflasyonu biliyor. Vatandaşın kaşığındaki her lokmanın fiyatı korkunç arttı. Çocuk mu kandırıyorsunuz? Enflasyonun yüzde 9.3 olduğuna çocuklar bile inanmaz.”

Aygün, TÜİK’in TÜFE hesaplamasında baz aldığı enflasyon sepetinde de halkın en çok tükettiği gıda, mal ve hizmetlerin fiyatlarında ortalama enflasyon rakamının üzerinde artışlar olduğunu ancak sepette yer alan ve tüketimi sınırlı olan mal ve hizmet fiyatlarındaki gerilemenin ortalama enflasyonu düşürdüğünü belirterek şunları kaydetti:

“TÜİK’in enflasyon sepetinde, hacca gidiş ücreti, araba kiralama ücreti, yurtiçi turlar, epilasyon aleti, bulaşık makinası, printer, viski, termosifon, film tab etme ücreti, fotoğraf makinası filmi, çamaşır makinası, kombi gibi mal ve hizmetler de bulunuyor. Türkiye’de kaç kişi araba kiralıyor, kaç kişi printer alıyor? Epilasyon aleti, çamaşır makinası, kombi kaç kez alınır? Bir aile yılda kaç kez film tab ettirir? Televizyonun fiyatının yüzde 10 ucuzlamasından bize ne? Hergün televizyon mu alıyoruz? Nüfusun yarısından fazlasının yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir ülkede, bu sepetle enflasyon hesaplamak doğru değil.” (www.atonet.org.tr)

Ankara ticaret odasının enflasyon araştırması

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net