Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Bağ-Kur’lunun İB formu işkencesi son buluyor

’a bağlı sigortalıların işe başlama, işi bırakma, emekli olma, sağlık karnesi verme, sağlık karnesi yenileme nedenlerinden dolayı vergi dairelerinden istenilen bilgi ve belgelerin vergi dairelerine büyük iş yükü getirdiği düşünülerek Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı arasında 14.06.2007 tarihinde bir protokol çalışması yapılmış, Gelir İdaresi Başkanlığının 25.12.2007 tarih ve 2007/12 seri nolu uygulama iç genelgesiyle protokol yürürlüğe girmiştir.

Bu protokol doğrultusunda; Sosyal Güvenlik Kurumuna, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bazında sigortalılarının Gelir İdaresi Başkanlığı veri tabanındaki bilgilerine erişim imkanı sağlanmıştır.

Uygulamada henüz aksaklıklar olmasına rağmen bu sistem, her iki kurumun yanı sıra sigortalılarına da büyük ölçüde kolaylık getirmiştir.
Uygulamayı, kamu kuruluşları arasındaki otomasyon probleminin ortadan kalkması için büyük bir adım olarak değerlendiriyor uygulamanın başarılı olmasını diliyoruz.

Not: Uygulamada mükellefiyet başlangıç tarihinin 1995 yılından önce olması durumunda; Gelirler İdaresinin bu tarihten önce veritabanı olmadığı için, formların yine de vergi dairelerinden tastik ettirilmesi gerekiyor. Ayrıca uygulamada meslek odalarında tastik eski haliyle devam etmektedir.

 

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net