Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Çsgb bölge çalışma numarası uygulamasına son verdi

BÖLGE ÇALIŞMA DOSYA NUMARASI UYGULAMASINA SON VERİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 21.01.2011 tarih ve 2011/01 no’lu genelge ile bölge çalışma müdürlüklerince verilen dosya numarası uygulamasını yürürlükten kaldırıp, verilerin tek merkezde toplanıp belli standart ve normların sağlanması ve bürokrasinin azaltılması amacı ile; Bölge Çalışma Müdürlüklerince, Sosyal Güvenlik Kurumlarınca verilen işyeri numarasının kullanılacağını duyurmuştur.

Bakanlığın web sitesinden dosya numarası takip sistemi uygulamasını kullanmak isteyen ziyaretçilerin karşılaşmış oldukları “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 21/01/2011 tarih, 1451 sayılı genelgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nca tescil edilen işyerlerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’nce Dosya Numaraları verilmeyecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen İşyeri Numarası esas alınacaktır.” mesajı uygulamanın sona erdiğini gösteriyor.

Muhasebe mesleğini icra eden meslek mensuplarının bürokrasi yükünün bir nebze de olsa hafiflemesi açısından yerinde bir uygulama olarak değerlendirilebilir.

Prim ve hizmet belgelerinde sigortalılara ait iş kodu uygulamasının 2011 Ocak döneminden itibaren zorunlu hale getirilmesi ile İşkur portalı üzerinden yapılan “Aylık İşgücü Çizelgesi” uygulamasına da son verilemesi de beklentiler arasındadır.

İlgili bağlantılar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2011/01 no’lu genelgesi CSGB_2011_1

Çsgb bölge çalışma numarası uygulamasına son verdi

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net