Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Emlak satışında borcu yoktur yazısı zorunluluğu

Maliye Bakanlığı, ev satışı için ‘ilişik kesme belgesi’ zorunluluğu getirilmesini önerdi. Öneri Belediye gelirleri yasa tasarısına girerse, söz konusu belge Tapu İdaresi’ne götürülmeden işlem yapılmayacak.

Belediye gelirleri yasa tasarısı bu yıl çıksa bile en azından açısından uygulamasının 2009 yılına kalabileceği öngörülüyor. Başbakanlık söz konusu yasa tasarısı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini yaklaşık 1 ay önce tekrar topladı. Yasa tasarısı Meclis’ten temmuz ayına kadar çıksa bile ikincil mevzuatının hazırlanması açısından yürürlüğünün 2009 yılı başına kalabileceği belirtiliyor. Ayrıca Maliye’nin istediği yeni öneri kabul edilirse ev satışı sırasında bundan sonra “borcu yoktur” yazısı zorunlu olacak. Şu anda evi satın alan kişi isterse geçmişe dönük Emlak Vergisi’ni evin sahibi ödüyor yani fiili olarak bu durum uygulanıyor. Ancak Maliye bunun yasal altyapısının da kurulmasını ve zorunlu hale gelmesini istiyor.

artacak
İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Yasa tasarısı 2006 yılında TBMM’ye sunuldu. Ancak aradan geçen iki yılda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınmadı. Seçimlerden sonra kadük kalınca hükümet tasarıyı yeniledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta salı günü yapılan AK Parti grup toplantısında da tasarının çıkarılacağını söyledi. Aslında 43 yeni ilçe kurulması ve 862 beldenin kapatılmasına ilişkin tasarıyla birlikte belediye gelirlerini yeniden düzenleyen tasarının da çıkarılacağı kulislerde yayılmıştı. Başbakanlığın da ilgili kurum ve kuruluşlardan yaklaşık 1 ay önce tekrar görüş topladığı öğrenildi. Yapılan çalışmalarda tasarıda yer alan rakamlar ve tarifelerin tekrar gözden geçirilebileceği fikri ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı yetkilileri tasarı temmuz ayında çıksa bile özellikle açısından ikincil mevzuata ilişkin detaylı çalışma yapmak zorunda kalacaklarını söyledi. İnşaat maliyet bedelinin tespitinin ağustos ayında çıkarılan bir tebliğle tespit edildiğini, bunun 2009 yılında ödenirken geçerliliğini koruyacağını anlatan yetkililer, 2009 yılında ayrıca takdir komisyonlarının toplanacağını anlattılar. Her ilde toplanan takdir komisyonlarının arsa payı bedelini tespit ettiğini şu anda rayicin düşük kaldığını kaydeden yetkililer, komisyonların bunu güncelleyeceğini aktardı. Takdir komisyonları en son 2005’te toplanmıştı. Hem yüzde 50’lik artış hem de takdir komisyonlarının yeni rayiç bedelleri nedeniyle Emlak Vergisi’nde önemli artışlar olabilecek. Mevcut sistemde belediyelerde binde 1, büyükşehirlerdeki konutlarda binde 2 olan Emlak Vergisi, tasarıdan sonra belediyelerde binde 1.5, büyükşehirlerdeki konutlarda da binde 3’e çıkacak.

İlişik kesme belgesi şartı
Belediye gelirleri yasa tasarısında Maliye’nin önerisi kabul edilirse ilişik kesme belgesi zorunluluğu getirilecek. Mevcut sistemde bir kişinin evini satarken Emlak Vergisi’ni ödemesine ilişkin bir zorunluluk yok. Ancak evi satın alan kişi bu konuda ısrar ederse ev sahibi geçmişten kalan borcu ödüyor. Maliye şimdi geçmişe dönük vergilerin ödenmesinin zorunlu olmasını istiyor. Öneriye göre, evi satan kişi satış yapacağı sırada belediyeye geçmişe dönük Emlak Vergisi’ni ödeyecek. Belediye ilişik kesme belgesi verecek. Bu belge Tapu İdaresi’ne götürülecek. Belge gelmeden Tapu, işlem yapmayacak.

BELEDİYE GELİRLERİ YASA TASARISINDA NE VAR
* Emlak Vergisi belediyelerde binde 1’den 1.5’e, büyükşehirlerdeki konutlarda 1.5’tan 3’e çıkacak.
* Maliye Bakanlığı’nın önerisi kabul edilirse ev satışında Emlak Vergisi için “ilişik kesme belgesi” zorunlu olacak.
* Buna göre ev sahibi Emlak Vergisi’ni belediyeye ödeyecek.
* Belediyeden ilişik kesme belgesi alacak.
* Bu belge olmadan Tapu İdaresi işlem yapmayacak.

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net