Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Emlak vergisindeki artışın kira gelirlerine etkisi

Arsa metrekare birim değerlerindeki artışın kira gelirlerine beklenen etkisi

Bilindiği gibi 2010 yılı arsa ve bina metrekare emsal bedelleri yeniden düzenlendi. Bulunduğu yere göre arsa metrekare birim değerlerinde eskiye nazaran %1000, %2000 oranında artış olan arsalar oldu. Tabii bu durumda vatandaş da haklı olarak tepki göstermişti.

Arsa metrekare birim değerindeki fahiş diyebileceğimiz artışın kanunu yönünden kiralara etkisi de kaçınılmaz olacak. kanununun 73.maddesindeki emsal kira bedeli uygulamasına göre arsa birim metrekare bedeli artan ev sahipleri, gayrimenkul sermaye iradı gelirlerini beyan ederken belediyelerden aldıkları arsa birim metrekare değerleri üzerinden emsal kira bedeli uygulamasına göre en az %5 bildirmek durumundalar.

Arsa birim metrekare değeri üzerinden hesaplanan azami kira değerinin piyasa değerinden fazla olduğu muhitler var. Yani bu durumda emsal kira bedeli piyasa değerinin üzerine çıkıp mülk sahibi ile kiracı arasında husumete neden olabilecek bir sonuç ortaya çıkarmakta.

  • Mülk sahibi açısından bakıldığında; emsal bedel ile piyasa değeri arasındaki farkın vergisini kazanç elde etmeksizin ödemiş olabilecek.
  • Kiracı açısından bakıldığında; mülk sahibi tarafından kira artışı ile karşı karşıya kalabilecek.

Şu an için tereddüt yaratan bu durumun kira gelirlerinin beyan dönemine kadar açıklık kazandırılmasını ve tereddütlerin giderilmesini umuyoruz.

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net