Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Maliyeden online haciz uygulaması geliyor

Maliye alacağını bankada anında tahsil edecek. uygulaması başlatan Maliye mükellefin hesabından banka ile yazışma gereği duymadan haczedecek.

GELİR İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, vergi borçlusuna bankada uygulamasının bundan sonra da kesintisiz devam edeceğini söyledi. Ulusoy, bankalarda vergi borçlularına yönelik toplu hacizin bir defalığına yapılan bir olay olmadığını söyledi. Mehmet Akif Ulusoy “Yıllardan beri banka hesabına koyarız. Yine yıllardan beri herhangi bir gayrimenkule veya menkule koyarız. Yıllardan beri vergi borçlusunun evinden mal çıkartırız, satarız. Değişik illerde otomobillerle ya da diğer taşıt araçlarıyla ilgili satış yerlerimiz var. Galeri gibi çalışıyoruz” dedi. Yeni dönemde elektronik haczi uygulamaya koyacaklarını da kaydeden Ulusoy, bu şekilde hem daha hatasız ve hem de daha hızlı işleminde bulunabileceklerini ifade etti. Mevcut sistemin uygulamadan kaynaklanan bazı ufak tefek aksamalara ve bürokratik sıkıntılara neden olduğunu söyleyen Ulusoy eski uygulamanın uzun bürokratik işlemler gerektirdiğini ve hatalara yol açtığını belirterek “, bize şu imkanı sağlayacak. Mükellefin 10 ayrı bankada hesabı varsa ve hepsinde de borç tutarının üzerinde bir yekun bulunuyorsa, borç bir tanesinden alınacak, diğerlerine herhangi bir şey yapılmayacak. Böylece biz de önce alıp, daha sonra iade etmek durumunda kalmayacağız. Bilgi işlem sistemleri vasıtasıyla bunu çözeceğiz. Yeni sistem ile hem hızlı, hem de sağlıklı bir uygulaması yürüteceğiz. Mükellefler de mağdur duruma düşmeyecek” diye konuştu.

Vergi ajanları piyasaya çıkıyor

ULUSOY, kayıtdışı ekonomi için Kayıtdışı ile Mücadele Platformu oluşturulacağına dikkati çekti. Bu şekilde siyasi iradenin de, devlet politikası gibi işin içine sokulmasının hedeflendiğini vurgulayan Ulusoy, ayrıca paralı denetim ve fahri müfettişlik uygulamasını da hayata geçireceklerini kaydetti. Mehmet Akif Ulusoy “Paralı denetim de, kendi memurumuzun cebine para koyacağız. Memurumuz, çıkacak, vatandaş gibi alış veriş yapacak. Fiş veriliyorsa mesele olmayacak. Fiş verilmemişse dönüp, “niye fiş vermedin?” diyerek esnafa ceza yazacak” diye konuştu.

Maliyeden online haciz uygulaması geliyor

konusu ile ilgili diğer yazılar

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net