Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Merkez bankası YTL’nin Y’sini atmak için haziranda kampanya başlatıyor

Merkez Bankası, 2009 yılı başında Yeni Türk Lirası’ndan (YTL) atılacak “Yeni” (Y) ifadesi için haziran ayında bir farkındalık kampanyası başlatmayı planlıyor. Bu kampanya için şirket seçimi süreci hâlâ sürüyor, ancak ana mesaj, “TL’ye dönülüyor, farkında mısınız?” sorusu olacak. Yeni paraların lansmanının ise ekim-kasım aylarında başlatılması planlanıyor. Darphane Genel Müdürlüğü ise “Y” ibaresini atmak için tasarım yarışması açtı. Yarışma sonuçlandı ve 5 çalışma ödüle layık görüldü. Darphane Genel Müdürlüğü’nün artık yeni madeni paraların basımı için ihale açması bekleniyor.

YTL’den TL’ye dönüş için hazırlıklar devam ediyor. 1 Ocak 2009 tarihinde YTL’nin “Y”si atılacak. Merkez Bankası tanıtımı yürütecek şirketin seçimine yönelik çalışmaları sürdürüyor. Öncelikle ön yeterlilik alan şirketler belirlenecek. Ancak bunun mayıs ayını bulabileceği belirtildi. En geç haziran ayında ise tanıtım faaliyetlerini yürütecek şirketin seçiminin tamamlanması ve sözleşme imzalanması bekleniyor.
Merkez Bankası kaynakları, haziran ayında farkındalık kampanyasının başlatılmasının planlandığını söylüyor. Ancak şirketle haziran ayında yapılacak sözleşmeden sonra kampanya için bir süre çalışması gerekecek. Bu durumda kamyanya başlangıç tarihinin biraz sarkabileceği tahmin ediliyor. Ekim ya da kasım ayında ise yani yılın son çeyreğinde de yeni TL banknotların tanıtımına geçilmesi planlanıyor. 1 Ocak 2009 tarihinde “Yeni” ibaresi kaldırılacak ve 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren de YTL’ler tamamen tedavülden kaldırılacak. Ancak 31 Aralık 2019 tarihine kadar 10 yıllık süresi devam edecek. (Referans)

Merkez bankası YTL’nin Y’sini atmak için haziranda kampanya başlatıyor

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net