Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Okul masraflarına vergi avantajı var mı?

HEM var hem yok!
Başka bir anlatımla, duruma göre var, duruma göre yok!
Diyeceksiniz ki; “Bilmece gibi oldu”
Haklısınız.
Okuyunca da göreceksiniz, ilgili yasa maddesi bilmece gibi!..

NEYE BAĞLI
Çocukların okul masraflarına tanınan vergi avantajından yararlanabilmek, birçok koşula bağlı.
Birincisi, kimin çocuğu olduğuna bağlı.
İkincisi çocuğun yaşına,
Üçüncüsü hangi okulda okuduğuna,
Dördüncüsü anne ya da babanın gelirine,
Beşincisi, yapılan harcamanın türüne ve kimlere ait olduğuna,
Altıncısı, çocuğun Türkiye’de okuyup okumadığına bağlı..
Çocuğunuz varsa ve okula ya da kursa gidiyorsa, aşağıda yazdıklarımızı okuyarak, durumunuzu değerlendirin.

KİMİN ÇOCUĞU VE KAÇ YAŞINDA?
Babası ya da annesi ya da işçiyse, çocuğun okul masrafları nedeniyle vergi avantajı yok.
Yıllık gelir vergisi beyannamesi veren, gerçek kişilere (konfeksiyoncu, bakkal, mobilyacı, lokantacı, inşaatçı, ayakkabıcı, yedek parçacı, avukat, doktor, mimar, kira geliri, kâr payı, temettü beyan edenler gibi kişilere) vergi avantajı var. (Gelir Vergisi Kanunu Md.89/2)
Çocuk 18 yaşından büyükse, “çocuk” sayılmıyor. Örneğin üniversiteye giden 19 ya da 20 yaşındaki oğlunuz ve kızınız, çocuk sayılmıyor. Bana kızmayın, vergi kanunları ve bunu yorumlayan maliyeciler böyle diyor!..

HANGİ OKULA GİDİYOR?
Çocuğunuz devlet okuluna ya da vakıf üniversitesine gidiyorsa, okula ödenen para için vergi avantajı yok. Çocuk, gelir veya mükellefi olan; anaokulu, kreş, ilkokul, lise, dershane vb. yere gidiyorsa, vergi avantajından yararlanılıyor.
Yurt dışında okuyan çocuklar için (Kıbrıs dahil) vergi avantajı yok.

HARCAMA TÜRÜ
Gelir veya mükellefi olan; her türlü eğitim ve öğretim kurumlarına, anaokulu, kreş, dershane gibi yerlere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile üniversite hazırlık ve yabancı dil kurslarının giderleri, her türlü kitap (ders kitabı, hikaye, roman, bilimsel eser vb) ve kırtasiye harcamaları, okul servisi ve öğrenci yurtlarına yapılan ödemeler, beyan edilen gelirden indirilebilir.
İndirilebilecek eğitim harcamasının; mükellefe, eşine ve 18 yaşını tamamlamamış çocuklarına ait olması gerekir.

VERGİ AVANTAJI NE?
Gelir vergisi mükellefleri, yukarıda belirtilen eğitim harcamalarının tamamını, yıllık beyanname ile beyan edecekleri gelirden “o gelirin yüzde 10’unu aşmamak koşuluyla” konusu yapabilirler. Örneğin 80 bin TL gelir beyan eden ve çocuğu için 12 bin TL eğitim harcaması yapan bir mobilyacı, bunun 8 bin TL’sini gelirinden indirebiliyor.
“Vergi avantajı” olarak sunulan bu uygulamadan, işçi ve memurların yararlandırılmayışı ve 18 yaşını dolduran çocukları (örneğin üniversite öğrencilerini) kapsamayışı, bu konuda ciddi bir eksiklik olarak göze çarpıyor..

Kaynak: ŞÜKRÜ KIZILOT / HÜRRİYET

Okul masraflarına vergi avantajı var mı?

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net