Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Sahte fatura kullananlara VEDOP takibi

İstanbul’da yakalanan 3 kişinin sahte evraklarla kurdukları 42 ayrı şirket üzerinden kesilen 451 milyon YTL tutarında naylon faturayı alan firmalar, VEDOP sistemiyle belirlenecek.
İSTANBUL’DA sahte evraklarla kurdukları 42 ayrı şirket üzerinden piyasaya 451 milyon YTL tutarında naylon fatura kesen 3 kişinin İstanbul Mali Suçlar Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonla yakalanmasının ardından, Cumhuriyet tarihinin bu en büyük naylon fatura vurgununun boyutu araştırılıyor. Bu kapsamda ele geçirilen naylon faturaları alan firmalar, İstanbul Defterdarlığı’nın Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemiyle belirlenecek. Mali polisin elde ettiği ve piyasaya sürülen 451 milyon YTL’lik naylon faturaların dip koçanlarındaki bilgiler Maliye’nin bilgisayarlarına girildi. Bu bilgiler VEDOP sistemi sayesinde Türkiye genelinde şirketlerden gelen faturalarla kaşılaştırılacak. Yapılacak karşılaştırmalarla naylon futura kesip bunları masraf göstererek devleti vergi kaybına uğratmaya çalışan firmalar tek tek belirlenecek. Belirlenen bu firmalara aldıları naylon fatura miktarının 10 misli para cezası kesileceği de ifade edildi.

% 3 komisyon alacaklardı

Mali polis düzenlediği baskında zanlıların 451 milyon YTL’lik , dip koçanı ile 50 koli içinde piyasaya sürülmeye hazırlanan , irsaliye, defterler, 10 ayrı şirket adına düzenlenmiş boş fatura koçanları, 6 bilgisayar kasası, 2 numaratör ve 1 hard disk ele geçirmişti. Zanlıların bu faturaları yüzde 3-7 arasında komisyon karşılığında piyasaya sürdükleri de belirlenmişti. Operasyonda Hikmet Yıldız, Sevgi Genç ve Mevlüt Ateş gözaltına alınırken; çetenin elebaşı olduğu öne sürülen M.K.Y.’a ulaşılamadı.

Kaynak: Vatan gazetesi

Sahte fatura kullananlara VEDOP takibi

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net