Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

SGK’dan otomatik haciz sistemi

Sosyal Güvenlik Kurumu ve benzeri diğer alacaklarının elektronik haciz sistemi ile hızlı bir şekilde tahsili için Adalet Bakanlığı ile protokol imzaladı. Elektronik haciz sistemi sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olanların banka hesaplarına 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde haciz konulabilecek.

elektronik haciz sistemiİmzalanan protokol sayesinde kurulacak e-haciz (elektronik haciz) sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu 12,4 milyon liralık alacağını tahsil etmeyi planlıyor. Elektronik haciz sistemi ile 100 binden fazla borçlu işverenler ve bağkurluların prim borçları tahsil edilecek. Kağıt ortamında yapılan haciz takibi en erken bir hafta gibi bir sürede sonuçlanabilirken, sistemi ile bu süre 10 dakika gibi kısa bir zaman dilimine inecek.

sistemi sayesinde icra daireleri ile yapılan yıllık ortalama 400 bin yazışmanın getirdiği zaman, iş gücü kaybı ve 2.600,00-TL tutarındaki posta masrafından da tasarruf etmeyi amaçlıyor.

 

Sadettin Orhan’ın(Bugün) kaleminden yeni protokolün detayları

10 DAKİKADA İCRALIKSINIZ
Bildiğiniz gibi Türkiye tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması geçtiğimiz yıl gerçekleşti.

Devlet, vergi ve sigorta primi başta olmak üzere pek çok alacağı için vatandaşla uzlaştı. Açıkçası, bu uzlaşmaya yanaşmayan borçlular için sıkı bir takibin başlayacağını bekliyorduk.

Zira ekonomi yönetimi “borcunu yapılandırmayanın canına okuruz” anlamına gelen mesajlar veriyordu. İşte bu mesajı uygulamaya dönük ilk adımları Sosyal Güvenlik Kurumu attı.

Prim borçları için otomatik icra sistemine geçen SGK, şimdi de elektronik haciz uygulamasını başlatıyor.

PROTOKOL TAMAM
Elektronik haciz için SGK ile Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı. Protokole göre SGK’ya borçlu olan kişilerin haciz işlemleri, resmi yazışmalar ve bürokratik süreçlere gerek kalmadan 10 dakika içinde sonuçlandırılabilecek.

Daha önce kağıt ortamında yapılan yazışmalarla en erken bir haftada bitirilebilen icra ve haciz işlemleri, bundan sonra dakikalar içinde tamamlanacak. Ayrıca elektronik haciz uygulamasıyla SGK’nın 12,4 milyon TL tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.

PARANIZ BUHARLAŞIRSA
Yeni sistem SGK için hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlarken, prim tahsilat oranını da artırmış olacak. Fakat elektronik haciz sistemi, borçlu işverenler ve Bağ-Kur’lular başta olmak üzere SGK’ya borcu olan 100 binden fazla vatandaşı üzeceğe benziyor. Biz şimdiden uyarmış olalım. Hesabınıza yatırdığınız paranın 10 dakika içinde buharlaştığını görürseniz, aklınıza ilk önce SGK’ya olan borcunuz gelsin.

Kaynak: Bugün (Sadettin Orhan)

SGK’dan otomatik haciz sistemi

konusu ile ilgili diğer yazılar

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net