Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Tapu harcı ödemesi internet yolu ile yapılabilecek

İnternetten tapu harcı ödemeleri artık cep telefonuyla veya internet üzerinden yapılabilecek ve dekonta gerek duyulmayacak.
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı tapuda yeni bir dönem başlatıyor. Bakanlık, uygulamaya yeni soktuğu Tapu Kadastro Bilgi Sistemleri (TAKBİS) projesinde başarılı olunca bankalarla ilgili problemi çözmek için harekete geçti. Artık tapu ile ilgili ödemeler şekilde cep telefonuyla veya internetten yapılabilecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün bankalarla yapacağı protokol kapsamında, sisteme geçişi tamamlanan tapu müdürlüklerine ilişkin tahsilat işlemleri olarak gerçekleştirildiğinden herhangi bir dekonta gerek duyulmayacak. Tahsilat işlemlerinin elektronik ortamda banka hesabından EFT, görüntülü işlem merkezi, ATM aracılığıyla anında gerçekleştirilmesi mümkün hale gelecek. Dolandırıcılığı bitirmek için tapu müdürlüklerinin içine ATM cihazları yerleştirilmesi sağlanacak. Böylece vatandaş en kolay biçimde sıra beklemeden ve yanında para taşıma telaşı olmadan işini halledebilecek.

BANKALARLA PROTOKOL İMZALANACAK
Bakanlık, sistemle banka kuyruklarında beklemeleri azaltmayı planlıyor. Böylece tapu harçlarının geç yatırılması nedeniyle tapu işlemlerine yansıyan gecikmelerin önüne geçilecek. Ayrıca harç ve döner sermaye hizmet bedeline ilişkin dekont tapuda işlem sırasında istenmeyeceğinden tasarruf sağlanacak. Kağıt belgelerin arşivlenmesi de sonlandırılmış olacak. Sistem tüm tapu sicil müdürlüklerinde yaygınlaştırılacak. Bu konuda Ziraat Bankası ile protokol imzalandı ve uygulama başlatıldı. Halkbank ile görüşmeler sürüyor. Talep gelmesi halinde diğer pek çok banka ile çalışma yapılabilecek.

Star gazetesi

Tapu harcı ödemesi internet yolu ile yapılabilecek

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net