Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Veraset ve intikal vergisi kalkıyor mu?

Miras ve yarışma ödülüne vergi muafiyeti getiriliyor 

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, uygulamada olan bir vergi çeşidini tamamen kaldıracaklarını açıkladı. Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında ‘Çocuklarda Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimi Projesi’ (VerGİBilir) protokolünün imzalanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Unakıtan, gelecek dönemde uygulamada olan bir vergi çeşidini tamamen kaldıracakları mesajını verdi. Unakıtan, tüm vergilerin kaldırılmasının mümkün olmadığını ifade ederken ‘Vergiler olduğu gibi kalkacak değil tabii. Bir vergiyi tamamen kaldıracağız. Bu konudaki çalışmalar da ilk olarak hükümete önce sunulacak. Kaldırılması düşünülen vergi, zaman zaman alınan bir vergi çeşidi’ dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bir gazetecinin söz konusu verginin olup olmadığı yönündeki sorusuna ise ‘Bakın, çalışanlar görülüyor’ yanıtını verdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bürokratların da katıldığı toplantıda konuşan Unakıtan, projeyle çocuklara vergi bilincinin aşılanacağını belirterek ‘Büyüklere vergi bilincini aşılayamadığımız için çocuklarımızı aşılıyoruz’ dedi. Bakan Unakıtan, sınır ötesi harekata da dikkat çekerek ‘Vatanın bağımsızlığı için ekonomiyi güçlendirmek lazım’ dedi.

Fakir ülkenin maliye bakanı sinek gibi
Yapılan hesaplamalara göre, Türk Milleti’nin çok daha fazla vergi potansiyelinin bulunduğunu söyleyen Unakıtan, Türkiye’nin normal vergilerin toplanması halinde başkalarına muhtaç olmayacağını ifade etti. Unakıtan, ‘Uluslararası toplantılarda zengin ülkelerin maliye bakanları oturduğu zaman herkes dönüp oraya bakıyor, parası ile konuşuyor. Fakir ülkelerin maliye bakanı oturduğunda kimse dönüp bakmıyor, tın tın. Konuşsa da sesi sivrisinek gibi çıkıyor’ dedi. Bu arada bilim adamlarıyla toplu fotoğraf çekimi sırasında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bayan personele aralara dağılmalarını tavsiye etti. Çelik, aksi takdirde durumun ‘Haremlik selamlıkla değerlendirilebileceğini’ belirterek son dönemde türban tartışmaları ile gündeme gelen ‘mahalle baskısı’ haberlerini hatırlattı.


Yanlışı olana ‘ayağını denk al’ mektubu
Maliye Bakanı Unakıtan, konuşmasında, bundan sonra vergi kayıp ve kaçağına yönelik alacakları tedbirlerin daha acıtıcı olacağını da bildirdi. Bu konuda tespitler yaptıklarını, mükellefin ne kadar gelir beyan ettiğine, bankada ne kadar parası olduğuna, çocuklarını nerede okuttuğuna bakıldığını anlatan Unakıtan, beyanı ile yaşamı farklı olanlara ‘Sen bu kadar kazanmadın. Ayağını denk al’ şeklinde mektup yazıldığını söyledi. Bundan sonra herkesi takip edeceklerini de belirten Unakıtan, burada vatandaşlara da büyük görev düştüğünü belirtti. Unakıtan, ‘Alışveriş ediliyor. Parayı ödüyor, çıkıyorsunuz. Ne siz fatura, fiş istiyorsunuz, ne de karşınızdaki veriyor. Oysa, siz aldığınız malın vergisini ödemişsiniz. Fiş istediğiniz zaman dirençle de karşılaşıyorsunuz. (Bu havada, bu soğukta fiş verilir mi) diye. Fiş almadığınızda, devletin hakkı olan para, o adamın cebine giriyor’ diye konuştu.

Veraset Vergisi’ni kimler ödüyor?
Maliye tarafından kaldırılması planlanan Veraset ve İntikal Vergisi, miras yoluyla intikal eden mallardan ve gelirlerden tahsil ediliyor. Vergi, tapu üzerinde beyan edilen değerler üzerinden alınıyor. Vergi oranları ise miras yoluyla elde edilen gelire göre değişiyor. Yine Veraset ve İntikal Vergisi mirasın dışında, yarışmalardan elde edilen gelirden de tahsil ediliyor. Örneğin televizyonlarda son dönemde artan yarışma programlarında elde edilen gelirlerden, Veraset ve İntikal Vergisi alınıyor.

 Kaynak: Star Gazetesi

Veraset ve intikal vergisi kalkıyor mu?

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net