Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Vergi ve cezalarda kartla ödeme dönemi başlıyor

Vergi ve cezalar kartla ödenecek, bankalar taksit yapıp para puan dağıtacak

Maliye Bakanlığı vergi ve cezaların tahsilatını hızlandırmak için kredi kartı ile ödeme yapılmasının önünü açıyor. Böylece vergi borcu olan mükellefler ile herhangi bir suçtan dolayı para cezası ödemek zorunda olan vatandaşlar bunu kredi kartı ile ödeyebilecek. Maliye ise alacaklarını daha hızlı tahsil edebilecek. Kredi kartı ile ödeme yapan vatandaşlar aynı zamanda ödediği vergi ve cezalar karşılığı ekstra puan da toplayabilecek. Vatandaşlar, ayrıca, kart ekstre tarihi yaklaşık 40 günü bulduğu için vergi ve cezalarını 40 gün gecikmeli de ödemiş olacak. Edinilen bilgilere göre, bankalar kredi kartı ile vergi ve ödemesine ekstra nakit yaratılacağı için sıcak bakıyor.

TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK
Ancak, Maliye Bakanlığı vergi ve cezaları peşin aldığı için bankalardan ödenen vergilerin anında bakanlık hesaplarına geçilmesini istiyor. Bankalar ise aynı mağazalarda yapılan alışveriş uygulamalarında olduğu gibi ödemelerin hesap kesim tarihlerinde yapılmasının, böylece aradaki günlerde oluşan nakdi değerlendirmenin peşinde.

BİR DEFA ÇEKTİR, BİR DAHA UĞRAMA
Getirilecek yeni düzenleme özellikle cezaları takside bölünmüş vatandaşlar için kolaylıklar içerecek. Çünkü, örneğin, cezasını 10 taksitte ödeyecek olan vatandaş her seferinde vergi dairesine gidip ödemekten kurtulacak. Aynı taksitli alışverişlerde olduğu gibi cezayı taksitli ekstre çekerek ödeyecek. Bakanlık daha önce de vergi gelirlerini hızlı şekilde tahsil etmek için davalık olan vergi cezalarına benzeri bir düzenleme yapmış, borçların 18 taksitte ödenmesi kolaylığını getirmişti.

Vergi ve cezalarda kartla ödeme dönemi başlıyor

konusu ile ilgili diğer yazılar

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net