Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz nedir?

yeni nesil ödeme kaydedici cihazYeni nesil ödeme kaydedici cihaz nedir?
İş yerlerinde kullanılan yazar kasalar ile bankaların iş yerlerinin kullanımına tahsis ettiği ve benzer banka ürünleri ile para tahsili imkanı sağlayan olarak tabir edilen makinelerin aynı anda kullanımını sağlayan elektronik cihazlar, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz (yeni nesil yazar kasa) olarak tabir edilmektedir. 

İş yerlerinde artan işlem hacmi göz önüne alındığında zaten iş sahiplerince yapılması gereken otomasyon maliye eli ile zorunlu kılınmış ve uygulamaya kademeli geçişe yapılan işe göre izin verilmiştir.

Aslında 2013 yılında proje ilk defa bazı iş kolları için uygulanmaya başlanmıştır. Yol kenarlarında otopark hizmeti veren mükellefler yeni nesil ödeme kaydedici cihaz sistemini 2013 yılından sonra kullanmaya başladı.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar kademeli olarak hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Sistemin kullanımını sinemalarda, yolcu taşımacılığı sisteminde ve akaryakıt istasyonlarında görmekteyiz.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz çeşitleri
Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar özelliği olan cihazlar ve basit bilgisayar bağlantılı cihazlar olmak üzere iki türlü kullanılabilmektedir. Böylelikle iş yerlerinde el terminalleri ödeme kaydedici cihaz olarak kullanılabilmekte lokanta veya kafeterya tarzı iş yerlerinde müşteriye masada ödeme imkanı sağlamaktadır. Bu tarz işlemler hem iş yükünü hafifletmekte hem de vergisel olarak matrahın daha doğru tespit edilmesine olanak sağlamaktadır.

Diğer yandan iş yerlerinde kasada ödeme seçeneği ile satış yapan mükellefler eft-pos sistemi ile bilgisayarlı sistemlerini yeni nesil ödeme kaydedici cihaz yönetmeliğine uygun hale getirip zaman ve kırtasiyecilik anlamında tasarruf sağlayıp vergi matrahını doğru bir biçimde tespit edebileceklerdir.

Hangi mükellefler (kimler) sistemi kullanmakla yükümlü?
Satışları perakende olup eft-pos sistemi ile para tahsilatı yapan mükellefler yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmakla yükümlü,

Satışları toptan olup eft-pos sistemi ile para tahsilatı yapmayan mükellefler için sistemi kullanma zorunluluğu bulunmuyor.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanımının yararları

  • İş yükünü hafifletir, zaman kazandırır,
  • Kırtasiye anlamında tasarruf sağlar,
  • Vergi matrahının güvenilir bir şekilde tespitine olanak sağlar,

Kaynak: Gelirler idaresi web sayfası

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz nedir?

Hakkımızda

2007 Yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren ilgili mevzuat çerçevesinde muhasebe ve mali müşavirlik mesleği ile ilgili hizmetleri müşteri portföyüne sunmayı hedef edinmiştir.

Hizmetlerimiz

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, mali müşavirlik işleri yapmak.

İletişim

A:Kartal-İstanbul

T:+90 216

F:+90 216

E:info[at]selcukozturk.net